“Hukkunud Põhjamerel” – Saksa allveelaeva poolt uputatud kaubaaurik “Agu” lugu, 1939/1940

See 3. aprillil 1940.a. Tallinna Maksuametist Liivale, Rudolf Õllele saadetud tähitud kiri on sama kuu lõpul saatjale tagastatud. Punase tindiga on peale kirjutatud märkmed “Rud. Õlle hukkunud Põhjamerel / Tagasi. Tallinn-Harju Maksuinspektorile”. Mis juhtus?

Kuigi II maailmasõda jõudis otseselt Eesti pinnale 1941.a. suvel, siis see sõda nõudis esimesed eestlastest ohvrid juba 1939.a. ning omajagu ohvreid oli meremeeste seas, kes teenisid tsiviillaevadel. Sakslased kuulutasid Suurbritanniale mereblokaadi ja ähvardasid Suurbritanniaga kaubavahetust pidavad laevad põhja lasta, ja seda nad ka tegid. 1939.a. lõpus uputati sakslaste poolt Põhjamerel ja mujal neli Eesti laeva, millel seilas kokku ligi sada meremeest.[1] Laevade saatus sai tihti teatavaks alles aastaid hiljem, seni spekuleeriti nende saatusega, nagu ka järgnevas 1940.a. märtsi ajaleheartiklis.

Karm reaalsus oli aga see, et artiklis nimetatud Eesti kaubaauriku “Agu” uputas 6. detsembril 1939.a. Põhjamerel torpeedoga saksa allveelaev U-31. Laev oli söelastiga teel Newcastle’ist Göteborgi. Kõik 18 meeskonnaliiget hukkusid, kaasa arvatud Rudolf Õlle, kes oli laeval tehniline assistent.[2][3] “Agu” oli ühtlasi ka esimeseks Eesti laevaks, mis II maailmasõjas hävis, ning ajaloolane Küllo Arjakas peab neid hukkunud meremehi esimesteks eestlastest II maailmasõja ohvriteks.[1]


Allikad:

[1] Küllo Arjakas – Sõda nõudis Eesti meremeeste verd juba 1939. aastal
[2] WRECKSITE – AGU CARGO SHIP 1885-1939
[3] Agu (Estonian Steam merchant) – Ships hit by German U-boats during WWII – uboat.net

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga