Seikleja Reinhold Tuur, Liverpool – Paide, 1891

1035a-seikleja-Reinhold-Tuur-Liverpool - Paide-1891-postiajalugu-ee

See Inglismaalt Liverpoolist postitatud kuninganna Victoria margiga tervikasi on Paidesse saabunud mais 1891.a., saajaks Johann Kamm. Selline vana postkaart on maailma mastaabis laialt levinud ja selles mõttes siin midagi väga huvitavat pole, kuigi Paide kontekstis selliseid varajasi välismaalt saabunud saadetisi just tihti ei näe. Samas on tagaküljel põnev tekst, mille on kirjutanud keegi Reinhold Tuur, kes ihkaks olla põllumees aga on mõisnike poolt üles kruvitud maahindade tõttu sunnitud paremat elu otsima Ameerikas. Tekst on kirjutatud eesti keeles, mis selle aja kohta suhteliselt harv, kuna peamised kirjasaatjad olid tol ajal saksad ning kasutati saksa ja vene keelt.
Kiri ise järgmine (asendasin kohanimede lühendid loetavuse parandamiseks kohanimedega):

Liverpool 13. mail 1891.a.1035b-seikleja-Reinhold-Tuur-Liverpool - Paide-1891-postiajalugu-ee

Armas sõber Johann!

Ma kirjutasin sulle ühe kirja Piteri aga Saar kirjutas mull wastuse et sa juba pea linnast oled lahkunud. Kõige pealt palju tänu ütlen sulle sinu lahkuse ja sõbruse eest minu wastu, ma lubasin kohe sulle kirjutada aga reisimine, inglise keele õpimine ja laewa elu harjutamine on selle aasta ime lühikeseks teinud. 8½ kuud olin inglis laewas. Keeles olen heas korras. Ma himustan ike põllumees olla aga mithe eesti maal kus kelmid mõisnikud maa hinna 4 kord kõrgemalle pressinud, kui see õigus on. Kõige minu uurimiste järele on California kõige parem kliima Europlasele. Ma pidin Liverpoolist otse San Franciscosse minema üle New Yorki mis 10 pääwa teekond Liverpoolist on ja 120 rubla aga sõbrad soowisid mind teenistusse hakkata ja siis sinna minna, nii ma tegin ehk siin küll weikese palga saan kõigest 35 rubla kuus aga eks edaspidi saa rohkem. Kui oma eesmärgile jõuan. Kui Jumal terwist annab loodan 20p ehk 30p jõuda Ameerikasse ja sealt 5p Californiasse. Kirjuta mulle kõigist mis uudis on Paides. Umbes 20 Mail pane kiri posti peale. Adress on esite nõnda: Captain Bull, Barque Henriette, Reinhold Tuur, Bugwash Norska Consul. Bugwash on üks weike linn ja see on Norra laew kelle peale ma nüüd lähen 14 mail.
Palju terwisid kõigile minu poolt. Sinu Reinhold Tuur

Ma loodan, et lugesin õigesti välja, et saatja perenimi on Tuur. Reinhold Tuur eksisteerib ka Genis, aga seal on tema sünniaastaks pandud 1890, muidu on ka tegu Järvamaa mehega.


English summary: This stationery card sent from Liverpool, UK, to Paide arrived in May 1891. As the stationery card is common, most intersting part is the text on back side, where one adventurous estonian man named Reinhold Tuur is writing to his friend in Paide that he would like to be farmer but not in Estonia as local landlords charge 4 times higher price for land that is fair, so he is trying to move to California, where it is told to be best climate for europeans.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga