Kiri Hjalmar Mäelt Heinrich Himmlerile, 1943

31. augustil 1943 Tallinnast Berliini saadetud ümbrik on adresseeritud Reichsminister ning Reichsführer-SS Heinrich Himmlerile ning selle on saatnud Eesti Omavalitsuse juht Hjalmar Mäe.

Kiri on saadetud lennupostiga (tariif 12 penni kiri + 5 penni lennupostitasu, seega 3 penni üle frankeeritud) ja masintempli järgi võib öelda, et see on lastud Tallinnas postikasti ning on algselt kulgenud läbi Eesti postisüsteemi, mitte läbi Saksa Ametiposti (Dienstpost). Tähtsate isikute kirjavahetus lihtkirjana ja läbi Eesti postisüsteemi annab kinnitust, et meie postisüsteemi võis usaldada. Königsbergis on kirjale löödud lilla tsensuuritempel “Aa”, mis näitab, et tsensor kirja ei avanud.

Heinrich Himmler oli Kolmandas Reichis üks mõjuvõimsamaid mehi. Kuigi Himmler ei kuulunud otseselt Hitleri lähimasse siseringi, siis oma ustavuse tõttu füürerile teenis ta välja hüüdnime “Truu Heinrich” (der treue Heinrich), ning sarnaselt teistele Reichi ladvikus ihales ka tema saada Hitleri mantlipärijaks. Himmlerit on tagantjärele peetud võimu poolest Hitleri järel teiseks meheks ja holokausti arhitektiks. Ta sooritas inglaste vangilaagris enesetapu 23. mail 1945, kui hammustas arstlikul ülevaatusel katki suhu peidetud kaaliumtsüaniidi ampulli.

Hjamar Mäe oli Eesti poliitik, Eesti Omavalitsuse juht Saksa okupatsiooni ajal aastatel 1941–1944. Talle ei esitatud Nürnberi protsessil süüdistust ja ta suri Austrias 1978.

Millest Hjalmar Mäe Himmlerile kirjutas pole teada, kuna kirja ümbrikus pole, kuigi õhkõrn võimalus ehk on, et kiri kuskil Himmleri arhiivis istub.


English summary: This letter sent on August 31, 1943 from Tallinn to Berlin is addressed to Reichsminister and Reichsführer-SS Heinrich Himmler and was sent by Hjalmar Mäe, Head of the Directorate of the Estonian Self-Administration during the occupation of Estonia by Nazi Germany.
The letter has been sent by air mail (rate 12 rpf letter + 5 rpf air mail fee, thus 3 rpf over franked likely due to absence of 5 rpf stamp) and according to machine postmark of Tallinn we can tell it was likely left in collection box and was passed by Estonian postal system (not by German Official Mail, Dienstpost). This tells Estonian postal system was trusted by high raking officials. The letter passed censor point in Königsberg where violet “Aa” mark was applied, telling the letter passed censor point without examining the letter.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga