See 1927.a. lõpus Saaremaal, Haeskast Kuressaarde saadetud pühadekaart on esmapilgul väga tavaline, kuid Haeska postitempel on siiski midagi mitte nii tavalist. Tegu on templiga, mis H&O Eesti Postiajaloo Käsiraamatus ja selle lisades on märgitud “N.R.” ehk not recorded — raamatu väljaandmise ajal ei olnud tõestust selle templi eksisteerimisest. Kuna raamatu viimased lisad on välja antud üle 20 aasta tagasi siis kindlasti on võimalik, et tempel on vahepeal välja ilmunud. Kui mitte, siis siin see on.
Kokku ilmus välja 3 Haeska templiga postkaarti, kaks saadetud 28.12.1927 ja üks 10.02.1928. Kõik saadetud ühe inimese poolt. H&O andmetel oli Haeska postkontor avatud 1921-1930, ehk siis 9 aastat, seega on üsna veider, et nii pikka aega töös olnud postkontoris kasutatud tempel on osutunud haruldaseks. Üks seletus oleks see, et postkontor oli reaalselt siiski avatud palju lühemat aega kui seni arvatud.
5-margane sepamark on üks levinumaid marke postkaartidel kuna 5-margane postkaarditariif kestis pikka aega. Krooni tulekuga marga asemele 1928.a. muutus tariif küll 5-ks sendiks, kuid võis edasi kasutada ka olemasolevaid margavääringus postmarke. Seega paar päeva pärast selle postkaardi saatmist toimus Eestis rahareform, markade asemel tulid käibele käibele kullakattega kroonid. Kullatagatisega paberraha on asi millest tänapäeval võime vaid unistada, praegu on levinud viis raha puudusel seda lihtsalt juurde trükkida…
Lisa: Veel üks Haeska templiga kiri on mu kätte sattunud. Saadetud Haeskast 19. detsembril 1926.a. Potsdamisse, saajaks “Frau Baronin Nolcken”.
English summary: Here we see a few postal items cancelled with scarce HAESKA – A – EESTI postmark that was marked as “not recorded” in Hurt/Ojaste postal history handbook.
Omasin mõni aeg tagasi pühadekaardi,kus tagaküljel terve 5 sendine mark ja ilus Haeska tempel.Templil kuupäev 18 IV 30 ja kaart saadetud Pärnu Karja tänavale.Paraku saabumist tõendav tempel puudub.Tempel identne eelnevalt postitatuga.