Eesti Punase Risti 1926.a. reklaamümbrikud

0142a-eesti-punase-risti-reklaamumbrik-s8
Eesti Punase Risti reklaamümbrik S8

Postiajaloo ja postmarkidega kursis olevad inimesed valdavalt teavad 1937.a. välja antud reklaamidega Paro tervikasju peamiselt selle tõttu, et need on suhteliselt harvaesinevad, ilusad ja ka kallid. Siin aga uurime varem, arvatavasti 1926.a. paiku välja antud Eesti Punase Risti reklaamümbrikke, mis veel põnevamad, kuna varem pole nendest suurt midagi teada olnud ja neid pole ka katalogiseeritud. Kui mu teooria osutub õigeks, siis on tegemist parodega samaväärsete eratervikasjadega mida võib nimetada meile seni teada olevate parode eelkäijateks.

Ajakirjas Eesti Filatelist nr 18-19 (1976) kirjutab Elmar Ojaste Paro-tervikasjade artiklis muu seas järgmist:

Idee iseenesest — trükkida reklaamiga varustatud tervikasju — polnud uus. On teada, et Tsaari-Venemaal esines seda ja ka mujal. /…/ Huvitav on see, et juba varem (Riigi Teataja nr 8 – 1926) oli antud Eesti Punasele Ristile luba müügile lasta postiasjutuste kaudu: “… reklaam-kirjaümbrikke, mis varustatud 10m eesti postmarkidega, hinnaga 8 marka tükk ja kuulutustega varustatud harilikke 5-margalisi postkaarte, hinnaga 4 marka tükk.” Kas keegi on neid kirjaümbrikke ja postkaarte näinud ja tahaks anda lähemaid andmeid?”

Nüüd, 40 aastat pärast selle artikli ilmumist saame siis öelda, et meil on mõned pildid nendest ümbrikest. Ma loodan, et Elmar Ojastel (ole sa tervitatud, meie kangelane) on veel ka võimalus neid siin näha. Kui kellelgi on see Riigi Teataja nr 8 (1926) juhtumisi olemas siis oleks tore seda uurida, ehk on seal veel midagi.

Need ümbrikud olid siis tõenäoliselt müügil postkontoris posti era-artiklite osakonnas hinnaga 8 marka tükk, kuigi peal oli 10-margane postmark. See sai nii olla kuna Eesti Punane Risti teenis ümbrikul olevate reklaamide eest ja et ärgitada inimest reklaamiga ümbrikku kasutama tavalise asemel pidi sellega kirja saatmine olema odavam kui tavalise ümbrikuga.

Kirjutamise hetkel on mulle teada 2 erinevat ümbrikku millede pildid siin ära toon. Kuid lähemal uurimisel näeme ümbrikel ees vasakul kirjasid “S. 8” ja teisel “S. 7”, mis võiks tähendada näiteks “seeria 8” ehk siis neid oli vähemalt 8 erinevat.

Kui kellelgi on juhtumisi sarnaseid ümbrikke või siis sarnase punase Eesti Punase Risti templiga ja reklaamiga postkaarte siis palun kindlasti teada anda. Need ümbrikud on pigem haruldased ja ainult niimoodi saame ehk mingi nimekirja kokku.

0142b-eesti-punase-risti-reklaamumbrik-s8
Eesti Punase Risti reklaamümbrik S8 tagant
1298a-eesti-punase-risti-reklaamumbrik-s8
Eesti Punase Risti reklaamümbrik S7
1298b-eesti-punase-risti-reklaamumbrik-s8
Eesti Punase Risti reklaamümbrik S7 tagant

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga