Täiendatud! Uued Eesti frankotemplite võltsingud

Võlts ETK 1941 franko, müüdud 2014 eBays $154

See ilus venestatud ETK frankeerimismasina templiga (H/O 48) ümbrik aastast 1941 müüdi hiljuti eBays 154 dollariga. Soovijaid oli mitmeid ja hind tõusis päris kõrgele sest sellist ideaalselt selget templijäljendit on raske leida, eriti vähe liikuvatest venestatud 1941.a. templitest. Aga kas see ümbrik pole mitte liiga ilus?

Mõne aja pärast pani sama müüja välja sarnase ümbriku, kuid “haruldase erimiga” — puudub frankeerimismasina numeraatori number (eelmisel pildil “1887”). Samas templijäljend taas ideaalne. Vaatamata “erimile” jäi hind seekord madalamaks, oli vist kuhugi 80 kanti.

Võlts ETK 1941 franko, ilma numbrita

Nüüd siis pandi müüki taas sarnane kahtlaselt ilus ümbrik millel veel lisaks saksa relvajõudude tsensuurikleebis ja taga ka tsensuuritemplid:

Võltsing ETK 1941 a
Võltsing ETK 1941 b

Nende asjade müüja, eBay kasutaja mk1955milos üb suurt kollektsiooni erinevat maade frankeermismasinate templeid ja võib-olla see kõik ei tundugi nii kahtlane, aga hakkame lähemalt uurima.

Kõik kolm ümbrikku sama kuupäeva 26.5.41 templiga. Kõik kolm kirja on vale tariifiga — 15 kopikaga välismaale sel ajal kirja saata ei saanud, õige tariif oleks olnud 50 kopikat. Kaks kirja millel on frankeerimismasina numeraatori number tundub see olema sama — “1887”, kuigi tegelikult number muutus igal jäljendi löömisel. Kolmandal kirjal on ka võltsitud tsensuurikleepekas ja taga võltsitud tsensuuritemplid.

Pakun välja, et punane frankeerimismasina jäljend on võltsing, mille aluseks on kasutatud H/O kataloogis olevat pilti samast templijäljendist (lk 286), kuid tehtud on järgmised muudatused:
1) kuupäevas on kaks numbrit ringi tõstetud — kataloogis on “25 6 41” kuid võltsingus “26 5 41”
2) frankeerimismasina numeraatorinumbris on ka tehtud sarnane muudatus — “7881” asemel on kasutatud “1887”

Siin on originaaljäljendid — eestikeelne Eesti Vabariigi perioodist (H/O 20) ja kakskeelne ENSV perioodist (H/O 48):

Franko-algne-ETK
Originaal H/O 20
Originaal H/O 48
Franko-venestatud-ETK-kataloogist
H/O 48 illustratsioon kataloogis

Kliki piltidel, et näha suuremalt ja detaile paremini.

Franko-kahtlane-venestatud-
Võltsitud H/O 48, kujutis on kopeeritud H/O kataloogist koos seal ilmnevate ebakorrapärasustega

Ülal foto müüdavatel ümbrikel olevas templikujutisest. Kujutis on praktiliselt 1:1 sama mis kataloogis, kaasa arvatud kataloogis olevad ebakorrapärasused, mida vaatleme järgnevalt lähemalt.

Vaadates illustratsiooni kataloogis saame teha mõned tähelepanekud, millest tähtsaim on see, et templite kujutised kataloogis on paljudel juhtudel retušeeritud, ehk siis käsitsi parandatud. Tehti seda arvatavasti tušši ja rapiidograafiga. Kuna ideaalseid jäljendeid on raske leida siis tuleb neid kataloogis presenteerimiseks sageli siit sealt parandada. Pöörame tähelepanu järgmistele detailidele:
1) Numeraatorinumber. Kui vaatame suurelt kataloogis olevat pilti siis näeme, et numbris “7881” on “88” loetavuse huvides parandatud. Tagajärjeks on see, et need kaks kaheksat on erinevad ja neil on erinevad paunade suurused. Kui vaatame müüdavaid ümbrikke, siis neil esinev sama “viga”, ainult number on muudetud “1887”-ks esimese ja viimase numbri vahetamise teel.
2) Tärnid *( kop )* on kataloogis suhteliselt umbmäärased, arvatavasti ka retušeerimisest. Sama umbmäärasus on ka müüdavatel ümbrikel. Kui vaatad ülal olevaid originaaltemplite kujutisi, siis seal on tärnid väga selged, korrapärased ja peene joonega.
3) Peale trükid hammastus kataloogipildi margil on ebakorrapärane, ka tõenäoliselt põhjustatud (osalisest) retušeerimisest. Originaaltemplitel on hammastus korrapärane. Sama ebakorrapärasus esineb ka müüdavatel ümbrikutel.
4) Viisnurk ja selles olev sirp ja vasar pole kataloogis detailsed. Sama viga esineb ka müüdavatel ümbrikutel.
5) Kataloogipildil on tähed sõnades TALLINN ENSV lonkavad ja erineva kõrgusega, põhjustatud retušeerimisest. Ka (TALLIN)N on ette poole kaldu, mitte täisnurga all templisõõri keskpunkti suhtes. Kõik need vead esinevad ka müüdavatel ümbrikel.
6) Reklaamloosungis on punkt, mis on ka kataloogis. Samas algsel venestamata jäljendil sellist punkti pole.
7) Ringi sees oleval “ETK”-l K-täht läheb ringi vastu

Oletan, et kataloogis oleva pildi alusel on tehtud metallist klišee. Seda, et klišee on tugevast materjalist võib näha sellest, et jäljend on pressitud üsna sügavale paberisse, vähemalt nii tundub fotodelt. Päris frankeerimismasin jättis peenema jäljendi ja ei pressinud seda nii paberisse.

Kas kaks järgmist ümbrikku on sarnased?

Võltsitud tsensuur, kasutatud alusümbrik Võltsitud tsensuur, ümbrik tegelikult saadetud 1937 aVõltsitud tsensuur, ümbrik tegelikult saadetud 1937 bEsimene ümbrik oli müügil jaanuaris, teine müüdi mais. Tegu on ühe ja sama ümbrikuga. Keegi ostis esimese ümbriku, lisas “saksa tsensuurikleebise ja -templid”, kustutas templijäljendi aastanumbrist “37” numbri “7”, et jääks mulje nagu oleks saadetud 1939.a., kuna 1937.a. veel sellist tsensuuri ei rakendatud. Ja siis läks “lisatud väärtusega” ümbrik taas müüki, hind palju kõrgem kui ostuhind. Müüjaks — üllatus-üllatus — sama eBay kasutaja mk1955milos. Nii et värsked võltsingud, vähemalt tsensuuriosa. Alla vasakusse nurka on ka väike punane haikalaga “eksperdimärk” tekkinud. 

Lisa 1: Nüüd aasta hiljem müüb sama müüja taas sellist ümbrikku, üleval on numbriks eelmise “1887” asemel “188”, ehk siis viimane number on klišeest eemaldatud. Templikuupäev sama:

Võlts ETK 1941 franko

Lisa (13.02.2016): Palju sa ikka sama kuupäevaga teed, nüüd oli samal mehel eBay’s müügil “haruldane” ilma kuupäevata “erim”. Samas numbriks ikka 1887:

2016-01-ebay-USD66-1a
2016-01-ebay-USD66-1b

Lisa (23.05.2022): eBay’s taas müüdi sama päritolu võltsing, müüja kasutajanimi seekord commanche1977, müügihind 76 USD:


English summary: eBay user mk1955milos / commanche1977 has been selling forged Estonian frankotypes. I suspect fake cliche was made based on image of russified ETK 1941 frankotyp illustration in H/O handbook (H/O 48, page 286), with some numbers in date and numerator swapped. Also censor tape and censor cancels on some items are certainly forged. Watch out!

3 mõtet “Täiendatud! Uued Eesti frankotemplite võltsingud” kohta

  1. no need kohalikud Tšehhoslovakkia alusümbrikud viitavad juba ise võltsingule… oletan, et neil all vasakus nurgas ka ümbrike tegelik trükkimise aeg, nagu ka siin mingi aeg tehti… tundub, et püütakse õnge frankotemplite kogujaud, kes kohalikest oludest ja postitavadest midagi ei tea… 1941.aasta mais selliste aadressidega kirjad poleks siit mitte teele läinud 🙂

    1. Eks ta ole. Ma sain infot, et müüja (kes vist on Tšehhist) oli ühele selle ümbriku ostjale rääkinud midagi sellist, et tema isa kelle kogu ta müüb oli sel ajal siin käinud. Kuna ta tõesti müüb suurt kogu frankotempleid (enda jutu järgi 8000) siis oli isa arvatavasti suur huviline. Kas ta tegelikult käis või mitte seda ei tea. Juhul, kui see ETK frankeerimistempli jäljend on siiski õige, siis võib-olla olid tal enda ümbrikud kaasas ja lasi lihtsalt aparaadist läbi sel hetkel ees olnud 15 kop. tariifiga ja postist käinud need kindlasti pole. Isa võis olla nende frankeerimismasinate äriga seotud, mingi teenindaja või häälestaja — see mu enda oletus, kuna tal on tõesti palju ümbrikke mis on uued ja pole nagu postist kulgenud, aadressid osadele arvatavasti hiljem kirjutusmasinaga juurde kirjutatud. Või lasi endale kellegi eestlase poolt need teha ja ümbrikus saata. Tsensuur on ühele muidugi praegu juurde pandud, mis süvendab kahtlusi.

      Sain praegu müüjalt ka vastuse, et tema ei tea võltsimisest midagi — kõik ümbrikud pidavat tulema suurest 8000ndelisest kogust. Eriti huvitav vastus arvestades seda, et üks tema müüdud ümbrik oli veel paar kuud tagasi ilma “tsensuurita” ja “eksperdimärgita”.

  2. Panen siia müüja kaks vastust minu kirjadele, kus süüdistasin teda võltsingute müümises. Enne teist vastust saatsin talle fotod 1937.a. saadetud ümbrikust ning samast ümbrikust paar kuud hiljem, kui libatsensuur oli peale pandud. Tema muidugi ei tea midagi asjast. Huvitav on fraas “Grandfather who visited Tallin in 1941 and the company ETK left him thousands of pieces of enevlopes”, ehk siis “vanaisa külastas Talinnas ETK-d 1941.a. ja firma jättis talle tuhanded ümbrikud kuna ta oli kollektsionäär”.

    As I wrote you it´s been a heritage from ma Grandfather who visited Tallin in 1941 and the company ETK left him thousands of pieces of enevlopes as he was a collector. I have a huge wardrobe of these envelopes and all the necessary information is written in the auction. I don´t really know what I am doing wrong. I only take an envelope from the wardrobe, take a picture of it, write a description and try to sell, that´s all I do.

    As I wrote before few times I only choose covers from a big wardrobe by chance, I don´t remember which exactly I chose 3 months ago, at the picture you can see the wardrobe I choose from. It is my heritage and I don´t intend to cheat on anyone. You can see my rating, all my customers are satisfied and you are the only one who thinks something like that.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga