Paide esimene postitempel, Weissenstein – Reval 1848

0697a-Weissenstein-Reval-1848-Karl-Edmund-Girard-Thomas-Clayhills-postiajalugu-ee

Sellel 27. juulil 1848.a. Paidest Tallinnasse saadetud kirjal on kasutatud Paide esimest postitemplit, mis võetigi kasutusele samal 1848. aastal.

0697a-Weissenstein-Paide-postitempelKirjal ei ole marke, kuna postmargid tulid Vene Keisririigis käibele alles 10 aastat hiljem (vt. postitust Venemaa esimene postmark Paide templiga, 1858). Kuigi postmarke veel polnud tuli teenuse eest ikkagi tasuda ja postikulu arvutuse kohta on kirjaümbrisel ka punase tindiga märkus “2/20”, mis tähendab, et kiri kaalus 2 loodi ja tasuda tuli 20 kopikat (1 lood = 12,8 grammi). Ühe loodi postitasu keisririigi piires oli tol ajal 10 kopikat, seega on tegu olnud teise kaalukategooria kirjaga, mis kaalus üle ühe ja alla kahe loodi. 10- ja 20-kopikalised mündid oli sel ajal ikka korralikud, hõbedast. Kes aga võiksid olla kirja saatja ja saaja?

Kiri on adresseeritud Karl Edmund Girard’le tuntud kaubandusfirmas Thomas Clayhills & Son. Karl Edmund Girard oli firma juhataja, lisaks ka raehärra, Suurgildi vanem ja inglise konsul ning tema isa Johann Karl Girard (aastast 1862 parun Girard de Soucanton) oli Tallinna linnapea ja firma Thomas Clayhills & Son omanik. Nende perele kuulus sel ajal lisaks Kunda mõisale ka Röa mõis Paide külje all ja seega võiks arvata, et äkki ongi kiri lähetatud Röa mõisast. Aga nii see siiski ei ole.

Sellistele vanadele kirjadel ei kirjutanud saatja enda nime ja aadressi peale, kuid paljudel juhtudel tegid seda kirja saajad ise, mis on suureks abiks saatja identifitseerimisel. Ka sel kirjaümbrisel on kirja saaja lisanud sisse märkuse, et saatja on “W. von Unger-Sternberg / Noistfer”. Seega on saatjaks tõenäoliselt Purdi mõisnik Georg Wilhelm Theodor von Ungern-Sternberg isklikult.

Sellise auväärse saadetise puhul ei saa veel teemat lõpetada vaid uurime natuke veel seda, kuidas sel ajal kirjad Paidest Tallinnasse liikusid. Tänapäeval tundub meile Paide – Tallinn ots selline kiire pooleteisttunnine autosõit aga võib tulla üllatusena, et kuni selle sama 1848. aastani ei olnud Paidest suurlinnadesse ametlikku postiteed ja Paide ei olnud ühegi ametliku postimaantee osa. 1846.a. avaldas Eestimaa kubermanguvalitsus kirjas impeeriumi postidepartemangule rahulolematust Tallinna ja Paide vaheliste viletsate posti- ja reisiolude pärast. 10. märtsil 1848 avati Tallinn – Paide postitee jaamadega Vaidas (Wait), Rõõsal (Rösa, Ardust Tallinna poole) ja Annas (St. Annen).¹ Seega võib oletada, et ka see Paide esimene postitempel võeti kasutusele koos postitee avamisega märtsis 1848. Samas oli vastavatud Tallinn – Paide postitrass pigem ajutise iseloomuga ja ühendus Tallinna ning Tartuga oli ka tulevikus kehvapoolne, aga seda uurime edaspidi.

Postitee-Tallinn-Paide-1848

Kirja sain Soomest.

¹) Postijaamad riigi ja reisija teenistuses; Eerik Selli; Tallinn 1976, lk 35.

English summary: This pre-philatelic letter was sent from Weissenstein (Paide) to Reval (Tallinn) on July 27, 1848. There is inscription “2/20” with red ink which means postage cost was 20 kop. for 2 lots (1 lot is about 12,8 grams). So the letter was in second weight class.
Up to 1848 there was no official postal route from Paide to Tallinn and Tartu, but new postal route to Tallinn was opened on March 10, 1848. Likely along with opening the route Paide received first postmark that was also used on this cover. This letter was sent about 4 months after opening the new route.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga